Felhívás

Huszadik alkalommal kerül megrendezésre a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület szervezésében az Infokommunikációs Hálózatok és Alkalmazások Konferencia és Kiállítás, a HTE Infokom 2016. A rendezvény széleskörűen kíván foglalkozni az infokommunikáció (távközlés, informatika és média) aktuális műszaki, piaci és szabályozási kérdéseivel.

A konferencia célja, hogy lehetőséget teremtsen az infokommunikációs piac változásainak megismerésére, a legújabb műszaki megoldások, hálózat-, szolgáltatás- és alkalmazásfejlesztési elképzelések közzétételére, a tapasztalatok kicserélésére, az együttműködés elmélyítésére, a személyes és közvetlen kapcsolatok kialakítására.

A konferencia plenáris szekcióval indul, majd párhuzamos szekciókban zajlanak az előadások. A rendezvény ideje alatt a hazai infokommunikáció területén működő vállalatok és szervezetek kiállítóként is bemutatkoznak.

 


 
október 12. október 13. október 14.
  8.00  Érkezés, regisztráció Regisztráció Regisztráció
 
  9.00 Konferencia megnyitója, köszöntő Szabályozás Információs hadviselés
  9.30 Plenáris előadás
A HTE Infokom konferenciák története
HTE díjátadás
 
  Kávészünet Kávészünet
 11.00 Kávészünet 5G - a hálózatba kapcsolt társadalom Hazai start-up-ok   Jövőbe tekintés -
Kvantum és kognitív...

Zárszó
 11.30 Infokommunikációs stratégiák
és szakpolitikák
- kerekasztal -
 
  Ebéd Ebéd
 13.00 Ebéd
 
 14.00 Tárgyak internete: 
energiahatékonyan, távolra
Orvoslás infokommal Diákszekció
I.
 
  Állami hálózatok fejlesztése Utazás 30M felett - a Szupergyors...  
 15.00
  Kávészünet
 16.00 Kávészünet Felhő-kommunikáció Rádióhullámok - föld alatt, földön, vízen... Diákszekció
II.
  Smartpolis - A jövő városa a jelenben Korszerű hálózatos technológiák  
 17.00
  Szünet
 18.00 Szünet Big Data: Nagyobb, de mitől több? Infokom
sztorik..
 
  Az infokommunikáció
társadalmi hatásai
 19.00
  Vacsora
 20.00 Vacsora
 
 21.00

 

Témakörök

A konferencia profiljába illeszkedő témakörökben várjuk előadás javaslataikat, és részvételi szándékukat a kiállításra, figyelmükbe ajánlva a következő kiemelt tématerületeket:

 

 Plenáris előadás

Christopher Mattheisen, Vezérigazgató, Magyar Telekom
 

 Infokommunikációs stratégiák és szakpolitikák

A szekció kerekasztal beszélgetésében az ágazat meghatározó kormányzati szakemberei (BM, NFM, NHIT) ismertetik a kormányzat infokommunikációs szakpolitikájának aktuális kérdéseit. Az állami tulajdonban lévő legjelentősebb infokommunikációs cégek vezetői (AH, MVM NET, NISZ) mondják el álláspontjukat és ismertetik az időszerű kérdésekkel kapcsolatos elképzeléseiket, stratégiájuk fő elemeit. A legfontosabb érintett területek: DJP, SZIP, DNFP, NTG, 450 LTE, kormányzati informatika.

Kerekasztal vezetője: Huszty Gábor, Entel, HTE
Résztvevők: Hajzer Károly, helyettes államtitkár, Belügyminisztérium,
 Dr. Solymár Károly Balázs, helyettes államtitkár, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kápolnai András, Vezérigazgató, Antenna Hungária Zrt., Krénusz Kornél Vezérigazgató, MVM NET Zrt., Szabó Zoltán Attila, vezéigazgató NISZ Zrt., Vágujhelyi Ferenc Elnök, NHIT

 

 Állami hálózatok fejlesztése

Az elmúlt időszakban számos hálózatfejlesztés indult az állam érdekeltségében lévő szervezeteknél. Közcélúak és zárt célúak egyaránt.  NTG, EDR, GSM-R, Sulinet, Akadémia hálózat, 450, WIFI, néhány a programnevek közül,  NISZ, MVMNET, PRO-M, AH, MPVI, BM, NFM az érintett szervezetek köre a teljesség igénye nélkül. Mit történt eddig? Mi várható a következő években?  Milyen hálózattechnológiákat preferálnak az érintettek? Milyen társadalmi, közigazgatási, EU-s , IT fejlesztések, innovációs célok elérését támogatják ezen hálózatok?  Várható-e a rendszerek és/vagy a szervezetek összevonása? A szekció előadóitól, illetve a kerekasztal résztvevőitől e kérdésekre várjuk a választ.

Kerekasztal vezetője: Bancsics Ferenc NISZ elnök
Felvezető előadó: Huszty Csaba, Entel
 

 Utazás 30M felett - a Szupergyors Internet Program

Itt a 30 mega, itt a Kánaán? Mit nevezhetünk ma jövőállónak az alaphálózatok tekintetében? Milyen hálózattechnológiákat preferál az EU és a kiírás? Mi a pályázat eredménye, hatása, mely technológiákkal történik meg hálózatfejlesztés ? Milyen várható ütemezésben valósulhat meg a fejlesztés? Mindenkinek kell a Net? A szekció előadóitól, illetve a kerekasztal résztvevőitől e kérdésekre várjuk a választ.

A szekció szervezője: Debreceni Győző programvezető, SZIP, KIFÜ
A szekció előadói: Császár Zoltán HÉT, Koncz Péter Arthur D. Little, Gódor Csaba ME, Fromann Richárd NIIFI, Cserép Gergely MVM NET
 

 Smartpolis - A jövő városa... a jelenben

A szekcióban megszólaló előadók olyan folyamatban lévő vagy megvalósult projekteket mutatnak be amik valós tartalommal töltik meg a mára kissé elkopott "smart city" kifejezést. Az energetika, a közlekedés, a kommunikáció és az összekapcsolt szolgáltatások, a kulcselemei a fenntartható és okos városoknak. A szekció végén kiderül, hogy miként próbáljuk leküzdeni a saját magunk által emelt korlátainkat a fejlődés érdekében.

A szekció szervezője: Dékány Donát, BME

 

 Korszerű hálózatos technológiák

A korszerű hálózati technológiák szekció betekintést nyújt a hálózatbővítés, modernizálás, üzemeltetés, hibaelhárítás, megbízhatóság, szolgáltatásminőség valamint az átvitel- és mérésechnika területére. Ezek a területek szervesen kapcsolódnak a konferencia fő témaköreihez, azokat „keresztirányban" szövik át. Az új 5G, IoT, big data, okos város, felhő- és távorvoslás-rendszerek egyarànt korszerű és hatékony távfelügyeleti és mérési módszereket követelnek meg. Megelőző hibakeresés, automatikus erőforrásbiztosítás, tartalékolás, adatmentés, gyors szoftverfrissítés, korszerű átvitel- és méréstechnikai megoldások támogatják a jövő rendszereinek kiépülését és egyben növelik azok megbízhatóságát. A szekció előadói erre a rohamosan fejlődő területre hívják a résztvevőket.

A szekció szervezője: Hilt Attila, Nokia
 

 Az infokommunikáció társadalmi hatásai - kerekasztal

A szekció előadásai és kerekasztal vitája az alábbi kérdésekre igyekeznek választ találni:

  • Milyen műszaki eszközök alakították át eddig az emberiség mindennapi életét hasonlóan az IKT-hoz, és mik az alapvető eltérések az IKT hozta fejlődésben?
  • Mennyire alakította át az IKT a társas családi viszonyt
  • Hogyan változott meg a munkavégzés az infokom ököszisztémában, hogy alakult át a munkavégzés, lehet-e még értelmezni a munkaidőt?
  • Milyen IKT  képességek szükségesek ahhoz, hogy az információs társadalom polgárai tudjunk lenni, mit gondolunk a tudatos megtagadókról, és azokról, akik nem tudatosan, de nem sajátítják el a szükséges képességeket?
  • Hogyan nyílik a IKT tudás olló és hova vezethet ez ?
  • Milyen oktatási rendszer, és képességfejlesztés szükséges az IKT társadalmában?

A szekció szervezője: Oláh István, HTE
A kerekasztal résztvevői: Vágujhelyi Ferenc NHIT, Z. Karvalics László SZTE, Horváth Ádám IVSZ, Molnár Szilárd NHIT

 Szabályozás

 

A szekció vezetője: Aranyosné Dr. Börcs Janka, NMHH
A szekció előadói: Nemestóthy Zoltán, dr.  Karl KárolyVári Péter, NMHH

 

 5G - a hálózatba kapcsolt társadalom

A szekció a mobilhálózatok fejlődését mutatja be, melynek végső célja az ún. „hálózatba kapcsolt társadalom" vízió. Az 5G-ben megfogalmazott egyes felhasználási esetek nagy része már ma is létezik, ám ezek tömegesen, egyszerre és extrém követlemények mellett zúdulnak rá ugyanarra a hálózatra. Ráadásul ennek a hálózatnak folyamatosan adaptálódnia kell az újabb és újabb követelményekhez, amelyekre ma még nem is gondolunk. A szekció célja az 5G innováció bemutatása a gyártók és szolgáltatók tervei, víziói tükrében. Ezek főbb szempontjai:

  • 5G felhasználási esetek és követelmények
  • A jelenlegi mobilszélessáv és 4G fejlődése az 5G követelmények eléréséhez
  • Az új 5G rádióinterfész innovációja
  • Hálózati architektúra koncepciók

A szekció szervezője: Novák Csaba, Ericsson
 

 Hazai start-up-ok

 

A szekció szervezője: Kovács Kálmán, BME
 

 Tárgyak internete: energiahatékonyan, távolra

Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapnak az ún. LPWAN (Low Power Wide Area Network) IoT megoldások, melyek segítségével szűkös energiatartalékokkal rendelkező szenzorok is képesek lehetnek távoli eszközökkel való közvetlen kommunikációra. Bár e megoldások csak alacsony átviteli sebességeket támogatnak, számos IoT alkalmazás esetén ez elegendő lehet. Az LPWAN technológiák alapvetően két csoportra oszthatók. Egyfelől vannak olyan megoldások (pl. LTE-M, NB-IoT) melyek engedélyköteles frekvenciasávokban, a cellás mobil rendszerek kiterjesztéseként működnek, ezeket Cellular IoT gyűjtőnévvel illetik. Másfelől megjelentek különböző, az engedélyhez nem kötött ISM sávokban működő, szabadalmakkal védett megoldások is, mint a LoRa vagy a Sigfox. A szekció célja ezeknek a technológiáknak, illetve a lehetséges alkalmazási területeiknek a bemutatása, összevetése.

A szekció szervezője: Vida Rolland, BME, HTE
A szekció előadói: Kaszás Gábor (Ericsson), Schönleber Zoltán (Nokia), Bottyán Balázs (Flashnet)
 

 Orvoslás infokommal

Napjaink orvoslása elképzelhetetlen infokommunikációs megoldások alkalmazása nélkül. S nemcsak a szó szigorú értelemben vett gyógyítás, hanem az egészségmegőrzés és a megelőzés sem nélkülözheti az informatika által nyújtott lehetőségek kihasználását. Hogyan segítheti az informatika, az infokommunikáció ezeket a tevékenységeket, milyen közvetlen szükségletek kielégítésére kell törekednünk?
Bár nehéz fontossági sorrendet felállítani, első helyre annak a legutóbbi 20 évben felhalmozott hatalmas méretű  digitalizált információtömegnek a felhasználása kívánkozik, amely sok vonatkozásban ma még kibányászatlan, feltáratlan holt anyagként van jelen. Mind a tudományos kutatás, mind a stratégiai döntések meghozatala, mind a konkrét terápiás javaslatok jelentős támogatást kaphatnak a rejtett információk explicitté tétele által.
Második területként az orvoslás mindennapi gyakorlatában, valamint az oktatásban és továbbképzésben nélkülözhetetlen kollaboráció és vizualizáció informatikai támogatását kell megemlítenünk. Erre a virtuális valóság terei óriási lehetőségeket biztosítanak. Harmadikként az egészségügyi távfelügyeletet kell kiemelni. Az itt alkalmazott megoldások nemcsak azt teszik lehetővé, hogy a megszokott, biztonságot adó környezetben élhessenek (állandó) orvosi felügyeletet igénylő emberek, hanem költséghatékony módon biztosítják a terápiás eszközök jobb kihasználását.

A szekció szervezője: Mihálydeák Tamás, Debreceni Egyetem
 

 Diákszekció

A HTE Ifjúsági Tanácsa a HTE saját belföldi konferenciáin idén már harmadízben szervez Diákszekciót, melynek célja, hogy az érdeklődő, kiemelkedő BSc/MSc és elsőéves PhD hallgatók lehetőséget kapjanak egy, a szakma krémje által látogatott konferencián való bemutatkozásra és fejleszthessék előadói képességeiket, szakmai kapcsolatokat építsenek, megismerjék őket és meghallgathassák a tématerület előadásait.

A szekció szervezője: Petkovics Ármin, BME, HTE
A szekció előadói: Fejes Ferenc, Katona Róbert, Püspök Levente: Többutas megoldások és stratégiák többinterfészes mobil környezetben, Debreceni Egyetem, Informatikai Kar
 

 Felhő-kommunikáció

Az elmúlt néhány évben a virtualizáció slágertéma lett az infokommunikációs világban. Minden jelentősebb szolgáltató egy potenciális költségcsökkentő megoldásként tekint rá, minden jelentős gyártó kínál virtualizált környezetbe ágyazott megoldásokat. Napjainkban már vannak gyakorlati tapasztalatok a felhő alapú megoldások üzemeltetéséről, a termékek fejlesztéséről. Ugyanakkor még az üzemben levő hálózatok jelentős részét a korábbi technológiák támogatják, a felhő alapú megoldásokra való áttérés a jelenben és a közeljövőben, a szemünk előtt fog zajlani. A szekció előadói a szolgáltatói és gyártói oldalról ismertetik a lehetőségeket, a kezdeti tapasztalatokat és a jövőbeli kilátásokat.

A szekció szervezője: Simon Csaba, BME, HTE
A szekció előadói: Gerhát András, Ericsson, Kurta Péter, Nokia, Bognár Ádám, Invitel
 

Rádióhullámok - föld alatt, földön, vízen, levegőben 

Az új rádiótávközlési technológiák nemcsak új kommunikációs rendszereket, hálózatokat eredményeztek, hanem gyökeresen átalakították a szolgáltatásokat, a felhasználói lehetőségeket. Mindez az új rendszertervezési, hálózatépítési metodikák mellett egy teljesen más szabályozási- és piaci környezetet is igényelt, illetve jelentett. Hogyan birkóztak meg ezzel itthon a közcélú-, különcélú- és zártcélú hálózatok vonatkozásában az igazgatás, a tervezők, a beruházók, a kivitelezők és az  üzemeltetők képviselői? Milyen lehetőségek adódnak a hazai fejlesztők, gyártók és felhasználók, alkalmazók részére? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk a rádiótávközlési szekció keretében.

A szekció szervezője: Jamrik Péter, Novofer, HTE
 

 Big Data: Nagyobb, de mitől több?

Egyre több és részletesebb információval rendelkezünk szervezetünk működéséről és igyekszünk olyan dolgokat is digitális formában tartósan tárolni, amelyekre korábban nem volt lehetőség: infrastrukturális eszközök logjai, szenzoros adatok, kulturális és fogyasztói preferenciák, intézményi és társas kapcsolatok, lokáció, ízlés, politikai és erkölcsi normák, élethelyzetek. Ezen adatok gyakran nem hagyományos, strukturált formában állnak rendelkezésre, önmagukban gyakran nehezen értelmezhető belső tartalommal rendelkeznek. Üzleti értékük akkor mutatkozik meg igazán, amikor összeköthetővé válnak egy szervezet működése során keletkező hagyományos, strukturált adatokkal. A Big Data paradigmaváltás lényege abban áll, hogy a történelmi reprezentatív sokaságon végzett ok-okozati adatkezelést/elemzést az adatok teljességéből kinyert közös minták beazonosítása és a minták közti korrelációk koncepciója egészíti ki. Mindezt úgy, hogy az így beazonosított korrelációk üzleti vetületeit értelmezzük és használjuk akár anélkül, hogy az okokat kiderítenénk. Ezzel váratlan szinergiahatások szabadíthatók fel. A szekcióban e lehetőségeket kívánjuk bemutatni. 

A szekció szervezője: Moczó István, Oracle
 

 Infokom sztorik - avagy Te mit mesélnél el?

Az elmúlt huszonöt év alapvetően változtatta meg az infokommunikáció képét. Különösen igaz ez hazánkra, ahol nem csak a világ változásait kellett követni, hanem előbb fel kellett zárkóznunk a startvonalra. Ebben a szekcióban olyan szakemberek „mesélnek", akik szakterületünket aktívan formálták, formálják. A színes történetek szórakoztatóak lesznek, de mindig lesz bennük tanulság is, amit ha meghallgatunk, meghallunk és alkalmazunk a jelenre és a jövőre, elkerülhetünk csapdahelyzeteket és még sikeresebbek lehetünk.

A szekció szervezője: Dévényi István, Magyar Telekom
 

 Információs hadviselés

Föld, víz, levegő, világűr – a hadviselés négy klasszikus színtere. Kibertér – az ötödik, új hadszíntér. Ennek jelentőségét talán még nem is igazán értettük meg társadalmi szinten.  Húsz év alatt olyan szinten függővé vált társadalmunk és gazdaságunk az infokommunikációtól, hogy egy összetett, célzott támadás komolyabb károkat okozna egy ország életében, mint egy fegyveres beavatkozás. Nem véletlen, hogy napjaink minden fegyveres konfliktusát valamilyen információs hadviselési cselekmény is kiegészíti. A szekció előadásai ennek a területnek a részleteibe, érdekességeibe vonja be a hallgatót, rámutatva a XXI. század egyik legkomolyabb nemzetbiztonsági fenyegetésére.

A szekció szervezője: Sík Zoltán Nándor, alelnök, NHIT
A szekció előadói: Buttyán Levente (BME), Krasznay Csaba (NKE, Balabit), Kovács Zoltán (NBSz), Tanka László (OKF)
 

 Jövőbe tekintés – Kvantum és kognitív infokommunikáció

Az előttünk álló évtizedben forradalmian új infokommunikációs megoldások bevezetése várható a kvantum mechanikai elvek alkalmazásának és a kognitív tudománnyal való összefonódásnak köszönhetően. A konferencia záró szekciójának előadásai nem csak e két markánsan új irány adta fantasztikus lehetőségekre világítanak rá, hanem bemutatnak olyan gyakorlati alkalmazásokat is, amelyek már igazolják eredményességüket. Ígéretes és a mérnöki gyakorlatba is már átültetett terület a kvantum kulcsszétosztás, amely a titkosítás területén hoz áttörést. Az emberi agy kognitív funkcióinak kiterjesztése, mesterséges kognitív képességekkel való kiegészítése az ember és az infokommunikáció kapcsolatában hoz gyökeres változást. 

A szekció szervezője: Sallai Gyula, BME, HTE
A szekció előadói: Imre Sándor (BME), Baranyi Péter (Széchenyi István Egyetem, BME)

Arany szponzor


Ezüst szponzor




 


 

 

Bronz szponzor



 

 

 

 

 

 

Együttműködő partnerek


 

Média partner